R-Mark
Temmler.de

Vznik bradavic

Podle čeho poznáte běžnou bradavici?

Bradavice jsou výrazně ohraničené, nezhoubné kožní výrůstky, které jsou vyvolány určitými viry. Takzvané běžné bradavice (Verrucae vulgares) mohou vzniknout vniknutím viru HPV (lidský papilomavir) i do těch nejmenších ranek na kůži.

Po několika týdnech, někdy teprve po několika rocích, vzniknou v místě vniku viru kožní výrůstky s hrubým, šupinatým povrchem. Nejčastěji se běžné bradavice nachází na prstech, loktech nebo kolenou, méně často pak na obličeji nebo na pokožce na hlavě.

Pokud se bradavice objeví na plosce nohy, pak nevytváří žádné výstupky, ale díky tlaku, kterému jsou vystaveny, vrůstají do kůže. Pak se nazývají plantární bradavice.

Jaké bradavice kromě běžných bradavic existují?

Kromě velmi silně zrohovatělých běžných bradavic existuje celá řada dalších typů, které jsou rovněž způsobovány viry. Tyto bradavice se však od běžných bradavic liší svým vzhledem a místem výskytu.

Takzvané molusky (Mollusca contagiosa) jsou světle červené se stříbřitým leskem a na vrcholu mohou mít vkleslinu. Vyskytují se především na obličeji.

V oblasti genitálií se nachází velmi silně nakažlivé kondylomy (condyloma acuminata).

Existují také kožní výrůstky, které se označují jako "bradavice". Tyto výrůstky jsou způsobovány viry, nejsou však nakažlivé. Patří sem hnědé až černé stařecké bradavice a takzvané bradavice na stopce.